Prehranska dopolnila z glukozaminom spadajo v svetovnem merilu med najbolj priljubljene izdelke za lajšanje simptomov osteoartritisa. Glukozamin (2-amino-2-deoksi-glukoza), pridobljen iz naravnega aminomonosaharida, je bistvena sestavina glikozaminoglikanov v sklepnem hrustancu in sinovialni tekočini. Številne študije so pokazale, da lahko uporaba glukozamina blaži simptome osteoartritisa in obnovi vezne funkcije s spodbujanjem sinteze proteoglikanov ter ščiti sklepni hrustanec. Zato je glukozamin priporočljiv za lajšanje simptomov osteoartritisa po smernicah mednarodnih organizacij in združenj, kot je tudi Mednarodno združenje za raziskovanje osteoartritisa (Osteoartritis Research Society International).
Glukozamin najdemo v obliki glukozaminijevega klorida (GlcN×HCl), glukozaminijevega sulfata ((GlcN)2SO4), glukozaminijevega sulfata kalijevega klorida ((GlcN)2SO4×2KCl) ali N-acetilglukozamina (GlcNAc). V prehranskih dopolnilih je običajno v kombinaciji z drugimi nutricevtiki, kot sta hondroitinijev sulfat in metilsulfonilmetan.
Proizvodnja glukozamina je slabo nadzorovana, kljub njegovi široki dostopnosti v obliki prehranskih dopolnil. Po Ameriški farmakopeji je dovoljena meja za vsebnost glukozamina v prehranskih dopolnilih v območju 90-110% glede na navedeno vsebnost. Rezultati številnih raziskav so pokazali, da približno 30% testiranih izdelkov ne dosega tega kriterija. Takšna odstopanja vsebnosti potrjujejo manj strožji nadzor proizvodnje prehranskih dopolnil v primerjavi z zdravili. Glede na pomanjkljiv regulatorni nadzor kakovosti prehranskih dopolnil in veliko število različnih izdelkov, obstaja velika potreba po natančnem določanju vsebnosti glukozamina v tovrstnih izdelkih.
Glavni izziv analize glukozamina predstavlja pomanjkanje ustreznega kromoforja in njegova polarnost. Za njegovo analizo se najpogosteje uporablja tekočinska kromatografija visoke ločljivosti (HPLC) z ali brez predhodne derivatizacije. HPLC je najprimernejša tehnika za vrednotenje vsebnosti glukozamina zaradi svoje selektivnosti, občutljivosti, hitrosti in predvsem sposobnosti sočasnega določanja drugih analitov v testiranih vzorcih. V našem laboratoriju rutinsko izvajamo neposredno kvantitativno določitev različnih oblik glukozamina v surovinah in komercialnih prehranskih dopolnilih po validirani HPLC metodi z visoko natančnostjo in točnostjo, v skladu s trenutnimi smernicami in trendi na področju analitike. Metoda je primerna za ustrezen nadzor kakovosti glukozamina na rastočem trgu s prehranskimi dopolnili.
Na voljo vam ponujamo številne dodatne analize prehranskih dopolnil. Če potrebujete specifično analizo, pošljite povpraševanje na info@inslab.si.