Najnovejši trendi v farmacevtski industriji so usmerjeni v razvoj in izdelavo bioloških zdravil za terapevtske namene. Peptidne in proteinske učinkovine so endogeno prisotne makromolekule, sestavljene iz aminokislin, ki so bistvenega pomena za uravnavanje številnih funkcij v telesu. Lansiranje na trg je oteženo zlasti zaradi dolgotrajnega in dragega razvoja tovrstnih zdravil, kar je posledica strukture teh makromolekul (velikost, hidrofilnost, nestabilnost). Eden večjih izzivov kompleksne večnivojske strukturne organiziranosti proteinov je zagotavljanje njihove stabilnosti kakor tudi njihova karakterizacija z ustreznimi analiznimi metodami.
Na trgu so prisotni tudi številni nutracevtiki (hrana in prehranska dopolnila, ki koristijo zdravju in učinkovito delujejo pri preprečevanju in zdravljenju bolezni), kjer je glavna aktivna komponenta peptid ali protein z vrsto pozitivnih učinkov delovanja.
Kakovost prehranskih dopolnil ima pomembno vlogo še posebej za podjetja, ki želijo biti konkurenčna na trgu in stremijo k proizvodnji visoko kvalitetnih izdelkov. Kompleksna sestava tovrstnih izdelkov pa predstavlja precejšen izziv za procesno kontrolo v proizvodnji ter zahteva uporabo naprednih analiznih metod tako za preverjanje istovetnosti sestavin kakor tudi za analizo kakovosti končnega izdelka.
Uporaba peptidov in proteinov kot aktivnih učinkovin v izdelkih zahteva njihovo dostopnost v čisti obliki. Pomemben vidik zagotavljanja kakovosti predstavlja tudi obstojnost učinkovin peptidne narave med proizvodnjo in shranjevanjem. Za natančno določanje vsebnosti mora biti na razpolago vpeljana analizna metoda, ki je ustrezno validirana po predpisanih smernicah.
Tekočinska kromatografija visoke ločljivosti (HPLC) je prednostna metoda za karakterizacijo peptidov in proteinov. Na voljo so različne HPLC tehnike za separacijo proteinov, ki temeljijo na razliki v adsorpciji, porazdeljevanju, površinski napetosti, specifičnosti liganda ter velikosti makromolekul. Najpogosteje so zastopane reverzno-fazna, ionsko-izmenjevalna, afinitetna in izključitvena kromatografija. Vpeljava in izboljšava kromatografskih tehnik za čiščenje in analizno določanje peptidov in proteinov ima pomembno mesto v razvoju farmacevtskih in nutracevskih izdelkov na osnovi teh učinkovin.
HPLC sklopljena z masnim detektorjem (LC-MS) je dodatna tehnika, ki se že uporablja pri analizi peptidov in proteinov. Prednost le-te je večja selektivnost (zanesljivejša ločitev od drugih komponent vzorca) in občutljivost (nižja meja zaznave želene komponente) kot tudi krajši čas analize. Prav tako je z masnim detektorjem možna neposredna identifikacija nečistot in komponent v sledovih brez uporabe referenčnih standardov. Zaradi omenjenih prednosti in napredka na področju LC-MS instrumentalizacije se v prihodnje pričakuje porast tovrstnih aplikacij v rutinski analizi kontrole kakovosti.
V podjetju INSLAB imamo na voljo ustrezno analitsko opremo in znanje, da vam lahko ponudimo analizne storitve za vrednotenje peptidov in manjših proteinov. Naš laboratorij je specializiran na razvoj, validacijo in uporabo validiranih metod za natančno določanje vsebnosti aktivnih sestavin v različnih izdelkih. Poleg tega svetujemo pri razvoju prehranskih dopolnilih s strokovnim znanjem in podporo, kot so: tehnično svetovanje, razvoj in validacija analiznih metod, primerjava izdelkov, analiza konkurence. Z veseljem bomo izvedli analizo in vam ponudili hitro, kompetentno in zanesljivo podporo.
Na voljo so številne analize za različne izdelke. Če potrebujete specifično analizo, ki ni navedena, se obrnite na nas: info@inslab.si