Ker se koronavirus (Covid-19) še naprej širi in konca pandemije ni mogoče napovedati, se vse več ljudi po vsem svetu močno zaveda dragocenosti dobrega zdravja. Naraščajoča skrb za zdravje, strah pred boleznijo in nenehno spreminjanje življenjskega sloga so gonilna sila za povečano povpraševanje po prehranskih dopolnilih in funkcionalnih živilih z namenom ohranjanja zdravja in dobrega počutja.
Sodelovanje potrošnikov pri nakupu izdelkov za ohranjanje zdravja je povečalo zanimanje tudi za prehranska dopolnila za krepitev imunosti in izdelke z visoko vsebnostjo vitaminov, kot so vitamin C, B-kompleks in D, da bi ohranili dobro počutje in zdravje.
Po drugi strani se proizvajalci trenutno spopadajo s številnimi izzivi vključno z digitalizacijo delovnih mest, moteno logistiko in oskrbovalne verige surovin in embalaže kakor tudi večjega povpraševanja na trgu, ki jo je povzročil Covid-19. Čeprav dolgoročne posledice pandemije koronavirusa na vedenje potrošnikov do prehranskih dopolnil in funkcionalnih živil še niso določene, je jasno, da so proizvajalci kljub vsem motnjam v proizvodnem procesu na trgu dolžni ponuditi izdelke s preverjeno kakovostjo, varnostjo in učinkovitostjo v pričakovanem dostavnem času.
Prehranska dopolnila so široka skupina izdelkov, ki vsebujejo različne aktivne sestavine (vitamine, minerale, zeliščne izvlečke, aminokisline, proteine), ki jih najdemo v različnih odmerkih in oblikah, kot so kapsule, tablete, sirupi, praški… Prehranska dopolnila morajo biti ustrezno označena z zdravstvenimi trditvami in informacijami o vsebnosti učinkovin v skladu z veljavnimi predpisi in smernicami.
Ustrezna analizna podpora za nadzor surovin in formulacij med razvojem in proizvodnim procesom, kot tudi nadzor stabilnosti končnega izdelka v času dejanskega roka trajanja, je ključnega pomena za zagotavljanje kakovosti izdelka ter potrditev deklarirane specifikacije.
Številna vprašanja glede stabilnosti izdelkov pa ostajajo nerešena, zaradi pomanjkanja rutinskega testiranja stabilnosti, kot je poudarjeno tudi v nedavno objavljenem članku, ki obravnava to temo v industriji.
Povečano zanimanje potrošnikov in regulativna skrb glede prehranskih dopolnil, so poglavitni dejavniki za razvoj in uporabo inovativnih in izboljšanih analiznih metod za kvantifikacijo aktivnih učinkovin in potrjevanje stabilnosti izdelkov.
Če upoštevamo dejstvo, da so prehranska dopolnila kompleksni izdelki, ki potrebujejo poseben pristop, tako za pripravo vzorcev, kot tudi za samo analizo, je izbira laboratorija, ki vam lahko zagotovi hitre, natančne in verodostojne rezultate, izjemnega pomena, ne le v teh časih, kjer je delovanje moteno zaradi ukrepov proti Covid-19, ampak tudi za rutinsko kontrolo proizvodnih procesov in končnih izdelkov.
Za več informacij o analizi prehranskih dopolnil nas kontaktirajte: info@inslab.si
INSLAB ponuja laboratorijske storitve prilagojene na posamezne zahteve naročnikov, ki razvijajo in proizvajajo prehranska dopolnila in sorodne izdelke.
Z našimi storitvami boste lahko izboljšali proces razvoja izdelkov in tako dosegli konkurenčno prednost pri trženju vaših izdelkov z znanstveno podprtimi informacijami, izboljšanimi formulacijami in potrjeno stabilnostjo izdelka.