Artemisinin je bioaktivna spojina, prisotna v rastlini sladkega pelina (Artemisia annua), ki ima širok spekter protivirusnega in protivnetnega delovanja. Artemisinin, kot fitomedicinsko zdravilo, se pogosto uporablja za zdravljenje malarije, pa tudi za lajšanje bolečin in za zbijanje vročine.
Izdelki na osnovi artemisinina in sladkega pelina so med pandemijo COVID-19 pridobili veliko pozornost znanstvenikov, ki jih trenutno preizkušajo kot potencialno zdravilo proti koronavirusu.
Artemisinin, učinkovitost in varnost
Nedavna in vitro študija je pokazala, da so ekstrakti sladkega pelina, kakor tudi artemisninin, artesunat in artemeter, učinkoviti proti virusu COVID-19. Derivata artemisinina: artesunat in artemeter sta že odobrena kot aktivni farmacevtski sestavini za zdravljenje malarije in imata dokumentiran varnostni profil. Vendar so za nadaljnjo oceno učinkovitosti teh spojin za zdravljenje COVID-19, potrebne dodatne klinične študije.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je nedavno objavila, da je bil artesunat izbran kot zdravilo za vključitev v študiji WHO Solidarity trial. Protivnetne lastnosti artesunata in njegov potencial pri zmanjševanju tveganja smrti pa bodo ocenjevali pri hospitaliziranih bolnikih s COVID-19 v klinični študiji Solidarity PLUS.
Artemisinin prav tako kaže protivnetno delovanje in zmanjšuje sistemske ravni vnetnih citokinov, ki prispevajo k citokinskim nevihtam in poškodbam organov pri bolnikih z visokim tveganjem za težji potek bolezni COVID-19. Na podlagi tega se domneva, da lahko preventivno jemanje atremisinina v začetku okužbe, omili poslabšanje zdravstvenega stanja bolnikov z blagim do zmernim potekom COVID-19.
Farmakokinetika artemisinina po enkratnem peroralnem odmerku 500 mg je že bila preučevana v nekaterih kliničnih študijah.
Nedavna študija pa je ocenjevala tudi varnost in učinkovitost kombinacije artemisinina-piperakina za zdravljenje COVID-19. Izkazalo se je, da lahko prejemanje te kombinacije, poleg terapevtskega izida, povzroči tudi toksičnost. Zato je treba za zdravljenje COVID-19 z artemisininom natančno načrtovati njegovo odmerjanje za optimalno učinkovitost ob upoštevanju patofiziologije bolezni, sočasnem jemanju drugih zdravil in farmakokinetike artemisinina.
Na trgu obstaja veliko različnih formulacij, ki vsebujejo artemisinin in se tržijo kot prehranska dopolnila za pomoč pri zdravljenju COVID-19. Vendar pa lahko obstajajo izzivi glede kakovosti in varnosti, saj prehranska dopolnila niso kontrolirana na enak način kot zdravila. Težave se lahko pojavijo v primeru alergijskih reakcij, interakcij z zdravili na recept ali pri zaužitju velikih odmerkov.
Kljub vsem terapevtskim in hranilnim lastnostim izvlečka sladkega pelina in njegovih sestavin pa je za izkoristek njegovega velikega potenciala v prehranskih dopolnilih, funkcionalnih živilih ali učinkovitih varnih zdravilih, potrebna standardizacija dozirnih oblik, kakor tudi dodatne klinične študije za oceno njegove učinkovitosti in varnosti.
Določanje vsebnosti artemisinina
Iz analitskega vidika predstavlja analiza artimesinina izziv, zaradi njegovih strukturnih lastnosti, nestabilnosti, nizke vsebnosti v ekstraktu sladkega pelina ter motenj drugih prisotnih rastlinskih sestavin. Za kvantifikacijo artemisinina so bile uporabljene različne analitske tehnike.
Vendar pa so metode, ki temeljijo na HPLC, priznane kot ena najprimernejših za določanje vsebnosti artemisinina.
V našem laboratoriju smo razvili in validirali selektivno in občutljivo metodo HPLC-MS za določanje vsebnosti artemisinina v rastlinskih izvlečkih in prehranskih dopolnilih.
Za vse dodatne informacije ali ponudbe v zvezi z analizo artemisinina se obrnite na nas.
Tags: analiza artemisinin