Vitamin D, tako imenovani “sončni” vitamin, je v času pandemije COVID-19 postal aktualna tema, zaradi ugotovljene povezanosti med nizko ravnjo vitamina D v krvi in bolezenskimi zapleti pacientov z COVID-19. Tematika je izrednega pomena, saj ima precejšen del svetovne populacije težave s pomanjkanjem tega esencialnega nutrienta. Nedavna raziskava je pokazala, da se s pomanjkanjem vitamina D srečuje vsaj 80% Slovencev.
Vitamin D obstaja v različnih oblikah, a sta fiziološko najbolj relevantni obliki vitamin D2 (ergocalciferol) in vitamin D3 (holekalciferol). Zaradi pomanjkljive endogene sinteze z izpostavljenostjo s soncem, vitamin D nadomeščamo s prehranskimi dopolnili v obliki kapsul, tablet, kapljic, sirupih ipd. Vitamin D, prisoten v prehranskih dopolnilih, je predvsem v obliki vitamina D3.
V prehranskih dopolnilih je vitamin D3 lahko samostojno ali v kombinaciji z drugimi aktivnimi učinkovinami, kot na primer s kalcijem in vitaminom K2, v multivitaminskih kombinacijah ali skupaj s sestavinami, ki podpirajo imunski sistem, kot so betaglukan, matični mleček in podobno. Koncentracijsko območje vitamina D3 v prehranskih dopolnilih in funkcionalnih živilih je širokega razpona, od 1 ug (40 IE) do 100 ug (4000 IE) na odmerek. Formulacije prehranskih dopolnil so zelo kompleksne, saj ob aktivni učinkovini vsebujejo še pomožne in neaktivne snovi, kot so lipofilna topila, emulgatorji, barvila, konzervansi, polnila, itd. Eden najpomembnejših izzivov v postopku določanja vsebnosti vitamina D3, je prisotnost različnih motečih komponent v matriksu vzorca, saj se lahko pri pripravi vzorca hkrati z vitaminom D3 ekstrahirajo še druge lipofilne komponente, ki vplivajo na rezultat analize.
Natančna analiza vitamina D3 je bistvenega pomena, saj je vitamin dovzeten za razgradnjo pod vplivom toplote, kisika, svetlobe, vlage in kislih pogojev. Rutinsko testiranje stabilnosti z ustreznimi metodami je potrebno za preverjanje morebitnega razpada nutrienta v času opredeljenega roka uporabnosti pri predpisanih pogojih skladiščenja.
Podobno kot zdravila morajo tudi prehranska dopolnila biti testirana, da se lahko zagotovi ustrezen odmerek vitamina D3 ter tako prepreči simptome pomanjkanja v primeru nestabilnosti aktivne učinkovine v izdelku, ali stranskih učinkov v primeru, ko vsebnost vitamina D3 bistveno presega deklarirano vrednost. Objavljeni rezultati so pokazali, da je lahko dejanska vsebnost vitamina D3 v primerjavi z deklarirano za funkcionalna živila višja za 50-153%, medtem ko presežek vitamina D3 v prehranskih dopolnilih doseže tudi do 200%. Tovrstni rezultati niso samo zaskrbljujoči, ampak razkrivajo potrebo po strožjem nadzoru kakovosti prehranskih dopolnil na trgu.
Določanje vsebnosti vitamina D3 v prehranskih dopolnilih je izrednega pomena za zagotavljanje kvalitete. Vsako prehransko dopolnilo zaradi kompleksnosti formulacije zahteva prilagojen pristop tako za pripravo vzorcev, kot tudi za analizo, da bi zagotovili zanesljive rezultate, ki odražajo dejansko vsebnost aktivne učinkovine glede na deklarirano vrednost. HPLC-UV je splošno priznana tehnika za identifikacijo in kvantifikacijo aktivnih učinkovin v različnih formulacijah. Vendar se pogosto zgodi, da je za nekatere formulacije, kjer je vsebnost vitamina D3 zelo nizka, za določanje vsebnosti vitamina D3 potrebno uporabiti bolj specifično in občutljivo tehniko, kot je na primer masna detekcija.
Posledično, kvantifikacija vitamina D3 v prehranskih dopolnilih in funkcionalnih živilih zahteva dostopnost do sofisticirane opreme in strokovnjakov z izkušnjami, ki z izjemno pozornostjo do detaljev dosegajo zanesljive in kakovostne rezultate.
Rutinska kontrola vsebnosti aktivnih učinkovin med procesom razvoja izdelka ter po uvajanju na trg, je pomembna za zagotavljanje kvalitete izdelka in doseganje zaupanja med uporabniki.
Naš laboratorij je specializiran za razvoj in validacijo analiznih metod za natančno določanje vsebnosti aktivnih učinkovin v prehranskih dopolnilih. Z veseljem bomo za vas izvedli analizo vzorcev in vam zagotovili hitro, kompetentno in zanesljivo podporo.
Ponujamo rutinsko analizo vitamina D3 v surovinah, tabletah, sirupih, kapsulah, peroralnih raztopinah in drugih prehranskih dopolnilih z HPLC-UV in HPLC-MS tehnikami.
INSLAB-ov neodvisni pogodbeni laboratorij vam lahko s strokovnim znanjem pomaga pri razvoju in lansiranju izdelka z vgrajeno kakovostjo in varnostjo.
Za več informacij o analizi prehranskih dopolnil nas lahko kontaktirate na: info@inslab.si
Laboratorij INSLAB nudi prilagojene storitve strankam, ki razvijajo in proizvajajo prehranska dopolnila.
Tags: analiza vitamina D3