Korenina kurkume (Curcuma longa L.) je ena od priljubljenih sestavin rastlinskega izvora, ki se po vsem svetu uporablja in prodaja kot začimba, zdravilo rastlinskega izvora ali v obliki prehranskih dopolnil.
Izraza kurkuma in kurkumin se na trgu pogosto uporabljata izmenično, vendar imata različen pomen. Kurkuma je splošno ime za korenino Curcume longa L., ki raste pretežno v tropskih in subtropskih področjih sveta, kjer pa je Indija ena od največjih proizvajlcev kurkume na svetu. Korenina je najpogosteje uporabljen del rastline in vsebuje različne učinkovine, kot so bioaktivni, nehlapni kurkuminoidi in hlapne učinkovine v olju (mono- in seskviterpenoidi).
Kurkumin skupaj z demetoksikurkuminom in bisdemetoksikurkuminom spada med kurkuminoide, ki so naravni kompleks diarilheptanoidnih derivatov izoliranih iz korenine kurkume.
Glavna najbolj aktivna sestavina kurkume je kurkumin, ki ima velik terapevtski potencial za spodbujanje zdravja in preprečevanje bolezni, s poudarkom na protivnetnih in antioksidativnih lastnostih.
Kurkumin se pogosto uporablja v farmacevtski in kozmetični industriji ter industriji prehranskih dopolnil in je na voljo v različnih oblikah, kot so kapsule, tablete, mazila, energijske pijače, mila in kozmetika.
Trenutno je v EU kurkumin odobren za uporabo kot živilsko barvilo z oznako E 100 za živila (od 20 do 500 mg/kg) in pijače (od 100 do 200 mg/L). FDA je sicer določila varnost kurkuminoidov, ki se v količinah > 20 mg na obrok uporabljajo kot antioksidanti in arome v nekaterih živilih, vendar pa za uporabo kurkuminoidov ni podala statusa “Splošno priznan kot varen”. Na podlagi dolgoletnih dokazov o varnosti pri živalih in ljudeh velja, da so kurkuminoidi varni za uživanje tudi v odmerkih do 8 g na dan.
Čeprav Ameriška farmakopeja navaja, da morajo sestavine s kurkuminoidi vsebovati najmanj 95,0 % m/m (suha snov) kurkuminoidov, ki se jih izračuna kot vsota kurkumina, demetoksikurkumina in bisdemetoksikurkumina, pa jih številne surovine vsebujejo manj in so na trgu na voljo običajno po nižji ceni.
Kurkuma se pogosto prodaja v obliki zmletega prahu korenine ali kot suhi izvleček, vendar je kot taka dovzetna za kontaminacijo in ponarejanjes sestavinami s podobnim videzom in velikostjo delcev. Iz preteklih študij je razvidno, da se sestavine kurkume lahko mešajo ali jih nadomeščajo s prahom drugih sort kurkume, škrobom, kredo v prahu, barvili in sintetičnimi kurkuminoidi.
Naravni izvlečki kurkume vsebujejo predvsem mešanico kurkumina, demetoksikurkumina in bisdemetoksikurkumina.
Tako se profili kurkuminoidov (razmerje glavnih spojin), določeni z analizo HPLC, v različnih vzorcih razlikujejo, medtem ko sintetične oblike, razvite predvsem za farmakoterapevtske namene, vsebujejo samo eno spojino: sintetični kurkumin.
Tako se lahko visok odstotek kurkumina v primerjavi z vsebnostjo drugih kurkuminoidov uporablja, kot kazalnik prisotnosti sintetičnega kurkumina.
Druga zaskrbljujoča zadeva glede varnosti kurkumina in/ali surove kurkume, je kontaminacija s svincem. Prisotnost visoke koncentracije svinca v surovi ali mleti kurkumi je lahko posledica vira iz kurkume, pridelane v zemlji, onesnaženi s svincem, ali zaradi namernega ponarejanja z barvilom na osnovi svinca, ki se uporablja za izboljšanje videza kurkume.
Glavni izziv pri analizi prehranskih dopolnil s kurkumo, je predvsem nejasna embalaža, ki pogosto ne vsebuje informacij o vsebnosti kurkuminoidov v izdelku. Analiza prehranskih dopolnil je pokazala, da surova kurkuma vsebuje bistveno manj kurkuminoidov v primerjavi z izvlečkih. Drugi dejavnik je stabilnost. Znano je, da je kurkumin v vodni raztopini nestabilen in občutljiv na svetlobo.
Za izpolnjevanje zahtev industrije je analizno testiranje identitete in vsebnosti glavnih aktivnih učinovin bistveno za nadzor kakovosti in potrjevanje navedbe na etiketah izdelkov s kurkumo. Analizna tehnika HPLC je zanesljivo in robustno orodje za analizo surovin, prehranskih dopolnil, živil in pijač, saj metoda zagotavlja hitro in selektivno analiziranje aktivnih učinkovin v različnih vzorcih.
S selektivno, občutljivo in validirano metodo HPLC-UV vam lahko naš laboratorij zagotovi kvantitativno rutinsko analizo kurkumina, demetoksikurkumin in bisdemetoksikurkumina v različnih vzorcih.
Metoda za pripravo vzorcev je prilagojena vašemu izdelku.
Za dodatna vprašanja nas kontaktirajte in z veseljem bomo odgovorili na vaše povpraševanje.