Zeliščni izdelki, pripravljeni iz različnih vrst bosvelije (Smola kadilne bosvelije – olibanum, Boswellia sp.), se v tradicionalni medicini že več stoletij po vsem svetu uporabljajo za zdravljenje različnih bolezni, v zadnjem času pa so postali atraktivni zaradi njihove uporabe v boju proti COVID-19. Zdravilni učinek Boswelie serrata pripisujejo predvsem njenemu antioksidativnemu, protivnetnemu, imunomodulatornemu, antibakterijskemu, protiglivičnemu in širokemu protivirusnemu delovanju.
Bosvelične kisline
S fitokemično analizo so iz smole različnih vrst bosvelije izolirali več pentacikličnih triterpenskih kislin, ki so odgovorne za različne učinke izvlečkov ter jih združili pod skupnim imenom bosvelične kisline.
Dve najmočnejši protivnetni bosvelični kislini sta 3-acetil-11-keto-beta-bosvelična kislina (AKBA) in 11-keto-beta-bosvelična kislina (KBA). V skladu z Ameriško farmakopejo (United States Pharmacopeia) mora smola, pridobljena z rezanjem ali s spontanim izločanjem iz stebla in vej Boswellie serrata, vsebovati najmanj 1,0 % keto derivatov β-bosvelične kisline, izračunanih kot vsota KBA in AKBA. V skladu z Indijsko in Evropsko farmakopejo morajo rastlinski pripravki, ki vsebujejo Boswelio serrata, vsebovati vsaj 1,0 % KBA in 1,0 % AKBA (m/m, posušena snov).
Kakovost zeliščnih izdelkov iz bosvelije
Problem komercialno dostopnih zeliščnih izdelkov iz bosvelije, so očitne razlike v njihovi sestavi in kakovosti, kar se kaže predvsem z variabilno vsebnostjo bosveličnih kislin, ki je lahko posledica pridelave iz različnih vrst bosvelije in/ali uporabljene metode ekstrakcije. Številni komercialno dostopni izdelki so standardizirani glede na skupno vsebnost bosveličnih kislin, ki je običajno med 30 do 65 %, določeno s titracijo. Čeprav je titracija ena najpreprostejših metod za merjenje skupne vsebnosti bosveličnih kislin v različnih surovinah in pripravkih, pa je metoda premalo specifična in natančna zaradi interferenc drugih prisotnih kislin. Prav tako pa ni primerna za odkrivanje ponaredkov.
Pomisleki glede kakovosti izdelka so upravičeni, saj rastoči trg izdelkov z rastlinskimi izvlečki nima uradno regulirane kontrole kakovosti in učinkovitosti preden se ta izdelek sprosti v prodajo. Številne študije so potrdile veliko neskladnost med navedeno vsebnostjo aktivnih učinkovin v primerjavi z dejansko vsebnostjo. Pogosto je tudi zavajajoče označevanje, čeprav je le-to prepovedano s predpisi.
Analiza bosveličnih kislin
Ker farmakopejske monografije opredeljujejo tekočinsko kromatografijo kot najprimernejšo metodo za ocenjevanje kakovosti izdelkov iz bosvelije, v našem laboratoriju uporabljamo zanesljivo in specifično metodo HPLC za kvantitativno določanje vsebnosti učinkovin AKBA in KBA, kot primarna označevalca kakovosti za izdelke z bosvelijo.
Ne glede na to, ali vas zanima analiza skupne vsebnosti bosveličnih kislin s standardizirano titracijo, ali selektivno kvantifikacijo AKBA in KBA, kot ključnih učinkovin v različnih zeliščnih izvlečkih in izdelkih, vam lahko naš laboratorij zagotovi analizo učinkovin, prilagojeno vašemu izdelku. Za vprašanja o analizi izdelkov z Boswellio nas kontaktirajte nas na info@inslab.si.