Proizvajalci prehranskih dopolnil morajo upoštevati zakonodajo in EU smernice glede splošnih pravil označevanja in oglaševanja prehranskih dopolnil.
TRDITVE
Prehranska dopolnila so običajno označena s tremi kategorijami trditev, ki se uporabljajo za opis koristi uporabe hranila ali aktivne učinkovine prehranskega dopolnila:
- Zdravstvene trditve – opisujejo razmerje med aktivnimi učinkovinami prehranskih dopolnil in zdravjem (zmanjšajo tveganje za bolezen ali z zdravjem povezane dejavnike).
V skladu z uredbo EU obstajajo tri vrste zdravstvenih trditev: trditve o delovanju, trditve o zmanjšanju tveganja in trditve, ki se nanašajo na razvoj otrok.
- Trditve o vsebnosti hranil – opisujejo vsebnost aktivnih učinkovin v prehranskih dopolnilih, običajno kot natančen količinski podatek (na primer: visoka vsebnost vitamina D3, 100 μg ali 4000 IE).
- Trditve o strukturi/funkciji – opisujejo vlogo aktivne učinkovine v prehranskem dopolnilu, ki naj bi vplivala na normalno strukturo ali delovanje telesa.
Poleg tega mora biti na vsaki embalaži prehranskega dopolnila naveden:
-
- priporočen dnevni odmerek prehranskega dopolnila,
-
- opozorilo, da se ne sme preseči priporočenega dnevnega odmerka,
-
- navedbo, da se prehransko dopolnilo ne sme uporabljati kot nadomestilo za uravnoteženo prehrano,
-
- navedbo, da je treba izdelek shranjevati izven dosega otrok.
Evropska komisija lahko odobri različne zdravstvene trditve na podlagi ustreznih znanstvenih dokazov, ki jih potrošniki lahko razumejo. EFSA (Evropska agencija za varnost hrane) je odgovorna za oceno znanstvenih dokazov, ki podpirajo zdravstvene trditve.
Pri označevanju, predstavitvi ali oglaševanju prehranskih dopolnil je prepovedano navajati trditve, da izdelek preprečuje, zdravi ali ozdravi bolezen.
Če potrebujete pregled označevanja vaših prehranskih dopolnil in pripravo produktne specifikacije v skladu z zakonodajo, nas kontaktirajte.